Детайлингът е ключова стъпка, щом става въпрос за професионалната поддръжка на колата. Сам по себе си обаче това не е еднократен акт, с който приключват ангажиментите, свързани с грижата за автомобила. Освен че е необходимо да извършвате регулярно вътрешен и външен детайлинг на колата си, определящо значение има последващата поддръжка. Тук ви представяме 10 съвета за поддръжка на колата след детайлинг, които определено заслужават вниманието ви.

 

1. Редовно миене

 

Веднъж на една-две седмици е добре да миете автомобила си с оглед на това да се избегне натрупването на замърсявания. Колкото повече мръсотията стои върху отделните елементи на возилото ви, толкова по-трудна за премахване става. Освен това съществува и риск от увреждане на боята, ако следите от насекоми и екскрементите от птици останат по-дълго, тъй като разяждат лаковото покритие.

 

При редовното миене на колата е важно да се използва висококачествена козметика като препарати с неутрално pH например, тъй като другите могат да увредят защитните покрития и боята. Употребата на агресивните почистващи препарати и гъби с груба текстура също не е препоръчителна.

 

2. Използвайте микрофибърни кърпи 

 

Микрофибърните кърпи имат редица предимства пред гъбите и/или други средства за почистване. Те са нежни към боята на автомобила и намаляват риска от надраскване, освен това абсорбират влагата ефективно. Добре е да използвате отделни микрофибърни кърпи за различните части на возилото си, а именно екстериор, интериор (табло и други пластмасови елементи), стъкла и т.н. Комбинирайте употребата им с качествени препарати за интериорните елементи за постигане на най-добри резултати. 

 

3. Избягвайте автоматични автомивки

 

Автоматичните автомивки могат да изглеждат удобно решение за поддържането на чистия и свеж външен вид на колата ви, но употребата им не е препоръчителна. Причината е, че те често използват твърди четки и агресивни химикали, които могат да повредят боята и защитните покрития на автомобила. Ръчната автомивка или миенето на возилото ви от самите вас са много по-безопасни варианти и ние ги препоръчваме пред услугите на автоматичните автомивки. 

 

4. Редовно нанасяне на вакса 

 

Редовното нанасяне на вакса е ключова стъпка в грижата за отличната визия на колата ви. Ваксата има защитни функции – предпазва от вредните за екстериора UV лъчи, както и от корозионните свойства на водата и/или натрупването на замърсявания. Изберете качествена вакса, която е съвместима с вида на защитното покритие на автомобила. За по-лесно нанасяне и защита може да използвате и станалите популярни напоследък спрей вакси. Добре е да ваксирате покритието на колата си след всяко миене. 

 

5. Грижа за интериора

 

Интериорът, макар и да не е изложен на вредните външни влияния, също се замърсява, при това значително. Именно затова той следва да се почиства редовно – също колкото и екстериора. За целта използвайте прахосмукачка, като обръщате специално внимание на седалките, стелките и труднодостъпните места около тях. 

 

Пластмасовите повърхности и таблото почиствайте с микрофибърни кърпи и щадящи елементите препарати, разработени специално за тези цели. Поддържането на интериора в чисто състояние не само запазва неговата визия, но повишава комфорта ви при шофиране и се грижи за здравето ви. 

 

6. Използвайте защитни покрития 

 

Защитни покрития като керамичните и течни полимери осигуряват по-дълготрайна защита на боята от различни фактори на околната среда: UV лъчи, замърсяване, валежи и т.н. Този тип защитни продукти е добре да се нанасят поне веднъж годишно или съгласно указанията на производителите им. 

 

7. Почистване на стъклата 

 

За да осигурите отлична видимост, а и визия на возилото си, редовно почиствайте стъклата с продукти, изрично предназначени за автомобилни стъкла. В грижата за качеството на стъклата се доверявайте на специализирани препарати, които имат способността да създават покрития, отблъскващи водата и предотвратяващи замъгляването.

 

8. Почистване на джантите

 

Джантите, логично, са едни от най-замърсяваните части на автомобила. За щастие, днес в търговската мрежа са налични специални препарати за почистване на джанти, които отстраняват всички видове прах и замърсявания, натрупващи се по тях, без да увреждат повърхността им. След почистване нанесете восък или защитен спрей, за да поддържате джантите си в добър вид за дълго време. 

 

9. Избягвайте паркиране под дървета

 

Паркирането на сянка под дърветата може да бъде изкушаващо, особено по време на летния сезон, но това е изключително вредно за колата ви след детайлинга. Причината е, че продължителният престой на колата под дърво е предпоставка за натрупване на смола, птичи изпражнения, листа и други замърсявания, които увреждат защитните покрития и боята ѝ. Винаги се стремете да паркирате на чисто или закрито място, за да защитите автомобила си, когато това е възможно. 

 

10. Поддръжка на защитните покрития 

 

След детайлинга е важно да се грижите и за нанесените вече покрития (керамични покрития, защитни фолиа), защото тяхното състояние е ключово за дълготрайната защита на возилото ви. 

 

За тази цел се старайте да използвате pH-неутрални продукти, когато почиствате, като избягвате употребата на абразивни материали. В зависимост от вида на покритието, може да се наложи допълнително нанасяне на продукти за подсилване на защитния слой, за да се запази ефективността му.

 

Извършването на редовен детайлинг на колата ви (както по отношение на екстериора, така и по отношение на интериора), е ключово за поддържането на отличния вид на колата ви. Придържането към представените тук съвети могат да ви бъдат от полза, за да се радвате на автомобил, който изглежда като нов години наред.