Най-студеният сезон от годината без съмнение създава повече предизвикателства пред собствениците на автомобили. И не става дума само за смяна на гуми – дойде ли зима, трябва да помислите и за редица други фактори, за да предпазите оптимално своята кола. Убедени сме, че за повечето мерки бихте се досетили и сами. И подсказваме, че с детайлинг (както външен, така и вътрешен) можете да подобрите значително нивото на защита срещу редица вредни външни влияния.
Защо е нужна по-специфична грижа за автомобила през зимата?
Всеки годишен сезон има своите особености по отношение на метеорологичните условия и съответно изпитанията, на които те подлагат превозните средства. При ниски температури се появяват и редица предизвикателства. Може да се случи и мека зима, но е добре да се настроим за студ и да се подготвяме за сняг и лед. Когато се задържа влага върху металните части, тя може да нанесе различни вреди върху боя, джанти, гуми и т.н.
Освен това начинът, по който се обработват пътищата срещу заледявания, увеличава списъка с вредни влияния – върху хлъзгавата настилка се хвърлят сол или пясък, а когато попаднат върху металните части или боята на автомобил, могат да окажат осезаем негативен ефект.
Професионален детайлинг през зимата – възможен ли е?
Разбира се, но трябва да се направи спрямо специфичните условия на сезона. И по-уместно би било да кажем, че времето за детайлинг е преди да настъпи същинската зима. Колата трябва да бъде подготвена навреме, докато температурите все още са умерени, за да бъде оптимално защитена при регистриране на по-екстремни стойности по скалата на Целзий.
Настъпи ли зима, подходящият момент за детайлинг може да изглежда отминал, но не е съвсем така. Ако държите вашия автомобил в гараж или на закрит паркинг, то доста мерки могат да се вземат дори през декември или януари. Ако пък държите колата си отвън, то е важно да я подготвите и защитите, преди да настъпи мраз.
Естествено, основната заплаха е от външните условия, затова специалистите в тази сфера предлагат поставяне на защитно покритие. То може да бъде керамично или от специално PPF фолио, а ако материалът е от високо качество и се постави от детайлинг специалисти, е логично да издържи повече от една зима. Така боята и металните части са предпазени от влагата, мръсотията и разяждащите вещества. Освен това се предлагат протектори против замръзване на стъклата.
Експертите с професионално реноме предлагат мерки и за интериорен детайлинг, свързани със зимата. В салона също се внася влага, най-вече от обувките и дрехите на шофьор и пътници. Затова могат да се обработят повърхностите, да се импрегнират седалките, за да бъдат защитени от тези вредни влияния.
Как сами да се погрижите за колата си?
Детайлинг специалистите могат да ви помогнат много за запазване на колата през зимата, но е изключително важно и собственото ви отговорно отношение. Трябва да полагате редовна грижа за своя автомобил, за да намалите влиянието на вредните факти.
Често измиване на автомобила
Това е сложна тема. От една страна е задължително редовно да почиствате екстериора на колата не само заради красивата визия, а най-вече за да се отстраняват остатъците от химикали, сол, пясък, мръсотия, за да не увреждат повърхностите. От друга обаче не всеки момент е подходящ за измиване – градусите в средата около автомобила задължително трябва да бъдат с положителна стойност, а водата да не е гореща. При ниски температури и твърде топла течност температурната амплитуда може да изиграе доста деструктивна роля.
Част от процеса по почистване е и това да следите дали няма образуване на лед по калниците, под “веждите” и други части. Колкото по-бързо, но и внимателно го премахнате, толкова по-малко ще действа влагата върху автомобила.
Погрижете се за гумите и джантите
Голяма част от мръсотията и химикалите се концентрират върху колелата. Съответно това може да доведе до негативни процеси, включително и корозия. Затова е важно и през зимата да почиствате редовно гуми и джанти. Отново имайте предвид температурния фактор.
Не пренебрегвайте интериора
Деструктивното влияние на студения сезон се отразява и на вътрешността на колата. Неизбежно е да внесем вода с мокри и мръсни обувки или дрехи. Въпросът е тази влага да не се задържа, а да се премахва възможно най-бързо. Така се избягват неприятните миризми, както и развитието на процеси, които могат да увредят интериора.
Нанасянето на защитни покрития по екстериора през студения сезон също е мярка против несгодите на зимата. Предлагат се различни видове вакси за зима, но те са временни решения. Ако искате дълготрайна защита, потърсете детайлинг специалисти.