Колкото и да се стремим да постигнем перфектния външен вид на нашия автомобил, не можем да се предпазим напълно от дребните несъвършенства, които се проявяват от време на време и във функционално, и във визуално отношение. И ако направим подреждане на това какво най-често ни създава главоболия с колата, то “боя” несъмнено ще бъде високо в класацията, ако не и на първо място. Превозното средство от една страна е подложено на разнообразни вредни влияния от околната среда, а като добавим и човешкия фактор, то е нормално от време на време да се проявяват различни проблеми.

 

Най-често срещаните са различни по вид и дълбочина драскотини. При по-леки несъвършенства можем да се справим и сами с необходимата корекция, но за по-сериозни щети е препоръчително да се обърнете към опитни специалисти. 

 

Какви несъвършенства може да има по автомобилната боя? 

 

Резка върху боята на любимия автомобил – това винаги може да ви развали настроението. А в интерес на истината не се случва толкова рядко. Не е задължително да имате злобни съседи, които водят борба за паркомясто, като маркират “лошата” кола с ключ или друг остър предмет. Драскотини по автомобилната боя се получават и по време на движение от неусетни удари на дребни предмети като камъчета, парченца асфалт, пръски от шосето, които съдържат сол и други абразивни елементи, “остъргване” на клони и т.н.

 

Когато забележите драскотини, трябва да предприемете необходимите мерки възможно най-скоро. Но какви трябва да са? Това вече зависи от степента на пораженията. А те могат да бъдат:

 

  • Повърхностни
  • Средни
  • Дълбоки

 

За повърхностни несъвършенства говорим тогава, когато е пострадал само горният прозрачен слой, но не и основната боя. Средни по дълбочина щети са тези, при които пораженията вече не са само по лака, но е засегнато и основното покритие. А ако нараняванията достигат чак до грунда, т.е. то основата, положена върху метала, то тогава положението е сериозно. При такива дълбоки поражения практически е задължително да се обърнете към професионалисти.

 

Как да знаете какво да правите, за да си дадете сметка дали е по силите ви да се заемете с поправка, или ще я поверите на опитни експерти? 

 

Ето какви са нашите съвети и какви стъпки е добре да следвате.

 

Стъпка 1: Оценка на щетите

 

Как да разберете колко сериозно е положението? Някои драскотини засягат само прозрачния горен слой от покритието. За да разберете дали е пострадал единствено автомобилният лак, или проблемите са по-дълбоки, можете да направите бърза проверка.

 

Най-елементарният съвет, който ще срещнете, е да прокарате пръсти по драскотините – ако под ноктите останат следи от боя, значи е засегнат и основният пласт. Може да се действа и по-елегантно – слагате лак за автомобил върху микрофибърна кърпа и втривате върху повреденото място. Ако говорим за повърхностни драскотини, те трябва да изчезнат при такава манипулация. Ако не се премахнат, то ви чака повече работа.

 

Стъпка 2: Почистване и подготовка на повърхността

 

Задължително е да извършите старателно почистване преди третиране на щетата – всъщност, желателно е да се направи дори преди оценката, за която вече стана дума. Ако става дума за по-дълбоки драскотини, то със сигурност е необходима старателна подготовка, преди да се прибегне до конкретни действия.

 

Стандартната автомивка не е достатъчна. Трябва да се почистят мазните петна и полепналите частици, които също могат да повредят автомобилната боя, ако не се премахнат дълго време. Използвайте меки микрофибърни кърпи и щадящи препарати. Ако говорим за средни или дълбоки драскотини, то там и подготовката изисква повече.

 

Стъпка 3: Поправка на щетите

 

След като сте оценили щетите и сте почистили колата, вече можете да пристъпите към действия. Убедени сме, че част от тях са по вашите сили, но има и такива, за които трябва да се обърнете към специалисти.

 

Как да се справите с повърхностни драскотини?

 

Ако подходите старателно, можете да минете и без чужда помощ. Използвайте микрофибърна кърпа за нанасяне на тънък слой абразивна паста върху повърхностните драскотини. Правете кръгообразни движения за разпределяне на препарата, докато се покрие следата. Може да се наложи да повторите 2-3 пъти.

Има и алтернативен вариант – отстраняване на дефекта и запълване с коректор. Този инструмент под формата на писалка разполага със защитен лак, който да покрие нараненото място.

 

Поправка на средни и дълбоки драскотини 

 

При по-сериозни щети трябва да разполагате с необходимото оборудване, както и със знания и умения за извършване на съответната поправка. Ако ви липсва първата и още повече втората част от това уравнение, то по-добре се насочете към хора с професионално мнение и опит. 

 

Полиране е задължително не само за дълбоки, но и за средни като степен драскотини. Така се премахва наранената повърхност, като може да се нанесе подходящ за целта кит. Трябва да се действа последователно и търпеливо, стъпка по стъпка, като се спазват правилните техники за нанасяне както на точната като нюанс съставка, така и на защитен лак върху нея.

 

Обърнете се към професионалисти

 

Някои щети изискват да се обърнете към специалисти. Дори и да не се налага пребоядисване, при средни и дълбоки деформации има редица действия, за които е по-добре да се доверите на професионалисти. Комплексната грижа е свързана не само с отстраняване на наличните драскотини за подобряване визията на автомобилния екстериор, но и с предприемане на мерки за предпазване от бъдещи щети. 

 

Специалистите могат да ви предложат и начини за поддръжка с дълготраен ефект, за да се постигне високо качество и устойчивост на външния вид. Поставянето на защитен пласт като фолио или керамично покритие е една от професионалните детайлинг услуги, които могат да осигурят защита на автомобилната боя за дълго време, за да спрете да се притеснявате за драскотините.