Неприятните миризми в салона представляват проблем, срещу появата на който не е застрахована нито една кола. Дори интериорът на нов автомобил започва да дразни обонянието, скоро след като стартира експлоатацията му, ако тя е свързана с немарливо отношение от страна на пасажерите и най-вече на собственика. 

 

Добрата новина е, че тези неприятности могат да се премахнат практически на 100%, дори и негативните фактори да са оказвали своето въздействие по-дълго време.

 

Причини за лошите миризми в колата

 

Потенциалните източници на неприятни миризми в купето не са една и две. Поведението и отношението на шофьора и неговите спътници също играе съществена роля за влошаване на атмосферата в автомобилния интериор. 

 

Това се отнася особено силно при често повтарящи се ситуации като:

 

  • Пушене на цигари (включително и електронни) и оставяне на фасове в пепелника за продължителен период;
  • Консумация на храна и напитки в салона;
  • Превозване на домашни любимци.

 

Всеки от тези фактори сам по себе си способства за появата и задържането на лоши миризми. А ако се комбинират вредните влияния и не се вземат мерки за поддръжка, обстановката става още по-неприятна.

 

От друга страна, това че присъствието на любимото куче също се отразява на ароматите в интериора, не означава да не го возите никога във вашата кола. Но домашните любимци са причинители на този вид дискомфорт – просто трябва да почиствате след тях.

 

А дори и да нямате вредни навици, да не консумирате храна и напитки, да нямате куче или котка, пак не сте застраховани от лош дъх във вътрешността на вашата кола. Внасянето на влага в салона, особено през зимата, когато се натрупва по обувки и дрехи, също изиграва значителна роля за образуването и задържането на неприятни миризми. 

 

Неизправности или занемаряване на автомобилната климатична система също способстват за появата на неприятни миризми. Негативните фактори са много, но при съвестно отношение и редовна грижа можете сравнително лесно да се справите с проблема.

 

Влияят ли миризмите на интериора на автомобила?

 

Особено траен отпечатък и върху аромата в купето, и върху цвета на седалките и тавана оставя редовното тютюнопушене. Добре е да забравите за цигарите – ако не изобщо в ежедневието, то поне докато шофирате или се возите в МПС.

 

Постоянното присъствие на лоши миризми, естествено, се отразява върху комфорта и най-вече здравето на пътниците. Това са преди всичко невидими маркери за замърсяване във вашата кола, което постепенно започва да уврежда различни елементи на интериора – седалки, постелки, пластмасови части, табло и т.н. 

 

Така че не е въпрос само на некомфортно усещане, а на отрицателна среда за здравето, както и за състоянието на салона. Но ако следвате няколко основни и лесни за разбиране съвета за почистване и поддръжка, можете да постигнете дълготрайна защита от неприятни миризми.

 

Как да се справите с дразнителите за обонянието?

 

Ако няма как да предотвратите напълно действието на негативните фактори, то трябва да се стремите да намерите начин за тяхното премахване или абсорбиране възможно най-бързо. Детайлинг експертите също могат да помогнат с мерки за допълнителна и дълготрайна защита, но основата е вашето отговорно отношение.

 

Съвет 1: Редовно почистване на интериора

 

Знаете, че е необходимо, без да ви го казваме. А и не е необходимо да усетите зловонен полъх във въздуха на купето, за да сте наясно, че всеки автомобилен интериор има нужда от редовно почистване. Ако си позволявате консумация на храна и напитки, да не говорим за цигари, ако возите домашен любимец, то трябва да сте наясно, че колата има нужда от по-честа поддръжка.

 

Има ли петна по седалките, то е твърде вероятно това замърсяване да бъде източник и на лоши миризми. Някои неща остават невидими, така че и да не усещате нищо, пак почиствайте редовно – добре е и за вас, и за вашата кола.

 

Съвет 2: Почистване на климатичната система

 

Източник на неприятни миризми може да бъдат и въздуховодите. Те могат да идват от климатична система, която скоро не е чистена, или пък от стар и наслоен с врага и мръсотия филтър купе. 

 

Обръщайте внимание и на двата фактора. Не се налага да правите поддръжка на климатична система толкова често, колкото прибягвате към чистене на салона, но не забравяйте и за това.

 

Съвет 3: Използване на абсорбиращи продукти

 

Много често шофьорите си купуват ароматизатори от бензиностанциите, окачат ги на огледалото за обратно виждане и смятат, че това е достатъчно да “убие” неприятните миризми. Не е. Но пък има продукти, които много по-успешно изпълняват работата по обезмирисяване на интериора.

 

Едно от най-ефективните средства за абсорбиране на частиците, които причиняват зловонни осезания, е филтър с активен въглен. Има технологични решения, но и “бабешките” рецепти като използване на сода бикарбонат също могат да свършат работа.

 

Съвет 4: Професионално почистване

 

Редовното почистване е ваша отговорност. Но за осигуряване на продължителна защита на вашата кола срещу лоши миризми и други проблеми можете да се обърнете към специализирано детайлинг студио. По този начин ще получите не само по-високо ниво на дезинфекция от различни видове замърсители, но и по-трайно предпазване от нови проблеми.

 

Съвет 5: Предотвратяване на бъдещи миризми

 

Освен да чистите, можете просто да спрете да цапате или поне да се замислите как да замърсявате по-малко собствената си кола. Дори да огладнеете или ожаднеете в автомобила, човешко е – хапнете, отпийте глътка, но не оставяйте храна или напитки в купето.

 

И преди всичко – проветрявайте купето редовно. Така ще прогоните влагата и неприятните усещания, преди да се пропили в материята на интериора.

 

Както виждате, генерално не се изисква много – най-важно е да проявите отношение и дисциплина.