Използването на защитни фолиа един от най-модерните и ефективни методи за опазване на боята на автомобил. Много потребители вече са видели ползите от поставяне на покритие за съхраняване на повърхността на колата, но има и доста собственици на МПС, които сa резервирани да се доверят на подобно решение. 

 

Голяма роля за това играят и някои митове, които са се наложили погрешно по отношение на защитните авто фолиа. Ще се опитаме да ги разсеем, като ви запознаем с най-важните истини за този вид автомобилна поддръжка. 

 

Мит 1: Защитните фолиа са само за нови автомобили

 

Сред най-трайно битуващите грешни представи, срещани в различни групи и форуми, е това, че защитни фолиа се поставят само на нови коли. Разбира се, че не е така. Вярно е, че повечето коли в последните години и десетилетия излизат от завода със специално покритие върху основната боя, което осигурява дълготрайна защита. Но това не означава, че такива фолиа не могат да се използват и при употребявани возила.

 

Напротив – в такава ситуация защитни покрития са дори още по-полезни. С течение на времето качеството на фабричното фолио, ако има такова, се понижава, а от това страдат и пластовете под него – боя и лак. Ако този процес се пресече навреме, то може и да не се позволи структурата на екстериора да пострада и да помогне цветът да се запази. При положение, че вече има някакво увреждане, то трябва да се третира, а след това при рехабилитацията е добре да се помисли и за този вид детайлинг.

 

Мит 2: Защитните фолиа са прекалено скъпи

 

Такива митове се разпространяват за най-различни модерни средства и методи за поддръжка на кола в добро състояние. Мнението, че поставянето на защитни фолиа е скъпо удоволствие, не е рядко срещано, а всъщност не е така.

 

Разбира се, всички зависи и от това какво ниво на защита искате да осигурите на вашия автомобил. Има пакети за детайлинг, които определено могат да бъдат постигнати и с бюджет от няколкостотин лева. Ако боята е сравнително запазена и не се налага да бъде нанесена наново, то със сигурност е по-изгодно да се помисли за защитни фолиа, отколкото да се чака да дойде моментът за неизбежно пребоядисване. Да, има и пакети над 3000 лева, но със сигурност можете да откриете достъпни опции за вашата кола.

 

Мит 3: Защитните фолиа не могат да предпазят от сериозни повреди

 

Това е един от най-лесните за оборване митове. Ако под сериозни повреди се има предвид деформация след удар – да, каквито и защитни фолиа да използвате, те няма да предпазят боята и метала.

 

Говорим по-скоро за деструктивните процеси, които се пораждат от различни вредни влияния на външната среда – UV лъчи, влага, прах, мръсотия, дребни предмети като камъчета и други. С поставяне на защитни фолиа могат да се намалят негативните ефекти от всички тези всекидневни проблеми. А те могат да донесат сериозни повреди, ако се оставят да действат върху автомобилната боя и лак. От дребни драскотини може да се стигне до значителни негативни ефекти, но с използването на защитни фолиа това се предотвратява или най-малкото се забавя.

 

Мит 4: Защитните фолиа променят външния вид на автомобила

 

Сред разпространените митове за предпазните фолиа може да се срещнат и мнения как този вид покрития загрозяват автомобилния екстериор. А реално погледнато при правилен и адекватен монтаж тези покрития не носят промяна в желаната визия на който и да е автомобил.

 

Защитните фолиа могат да бъдат практически прозрачни и да не скриват оригиналния цвят на боята. Ако не желаете да променяте основния външен вид на колата, можете да използвате такива защитни покрития, които остават практически невидими с просто око. 

 

Мит 5: Защитните фолиа са трудни за поддръжка

 

Когато се поставят защитни фолиа, се изисква и специална грижа, за да бъдат в добро състояние и съответно да изпълняват своята роля. Това е един от разпространените митове, който също не е много близо до реалността.

 

А истината е, че тези предпазни покрития никак не са трудни за поддръжка. Важно е да се използват правилните препарати, които да не бъдат прекалено агресивни, както и да се обръща внимание на дребните детайли. Качествените защитни фолиа могат да издържат години, без да изгубят свойствата си. В краен случай могат да бъдат подменени цялостно или частично, но това е нормално да се случи доста време след първоначалното им поставяне.